Forum Wędkarskie

Forum dla wędkarzy
Teraz jest 29 kwi 2017, o 04:32

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Sznury Muchowe
PostNapisane: 11 wrz 2007, o 01:19 

SZNURY MUCHOWE

Takich nawiedzonych jak ja, jest na swiecie wiecej, trzeba tylko otworzyc odpowiednie internetowe strony.
Coraz wiecej z nas muszkarzy zastanawia sie nad kupnem wedki klejonej czy tez jedwabnego sznura.
Koledzy mojej generacji pamietaja z pewnoscia biale koszule z nowoczesnego owczas materialu noniron, pamietaja tez zapewne plaszczyki ortalionowe. Sukces tych wyrobow byl oszalamiajacy, jednak krotkotrwaly.

Co to ma wspolnego ze sznurami wedkarskimi...? Jestem pewien, czas pokaze !

Na poczatku stwierdzam, ze sznurem jedwabnym mozna z powodzeniem rzucac weglowka czy tez wedka z zawartoscia boronu w blanku.
Mozna tez uzywac sznur PCV poslugujac sie klejonka co i ja do niedawna czynilem.
Idealem jednak jest wspolpraca wedki klejonej z jedwabnym sznurem.

Troche dla przypomnienia historii sportu muchowego, nalezy wspomniec, ze sznur jedwabny mial takich poprzednikow jak sznury z bawelny, lnu, czy tez z konskiego wlosia.
Sznury jedwabne zaczeto produkowac w drugiej polowie dziewietnastego stulecia i na poczatku nie bylo zadnych standardow, powiedziec mozna produkowano „na wyczucie”.
Znormalizowane srednice i ich pomiar wprowadzono poczatkowo w Anglii przez „British Board of Trade w 1884 i rok pozniej w Ameryce przez Panow Brown & Sharpe.
Przy produkcji pierwszych wedkarskich linek orientowano sie przy pomocy wielkosci przekroju poprzecznego, a wiec srednicy.
Sznury produkowane byly jak i dzis na maszynach ktore pleta poszczegolne wlokna nie skrecaja ich.
W danych czasach probowano roznorakich technologii wytwarzania i tak produkowano tez sznury o przekroju kwadratowym, wplatano miedzianny drut jak tez pleciono sznury z pustym srodkiem. Zewnetrzna powierzchnie sznura starano sie na wiele sposobow ulepszyc poprzez np. emalie czy odpowiednia impregnacje roznymi srodkami.
Wymienie niektore z nich uwazajac ze jest to interesujace.
I tak na pierwszym miejscu stal olej lnianny zmieszany z biala guma, wosk pszczeli, guma rozpuszczona w nafcie jak tez i parafina. Slyszalem tez o zlocie w platkach !!(Oh ! Muszkarze)
Pierwszy jedwabny impregnowany (olejem) sznur wyprodukowali Anglicy Eaton i Deller w 1880 roku. Projektantem tego sznura jak tez mieszanki zastosowanej do impregnacji byl moj personalny wzor muszkarza Pan Frederic M. Halford (1844-1914) ktorego smiem nazwac Papiezem Suchej Muchy. Ale o tym innym razem !
Sznur ten zostal oficjalnie opatentowany i tym samym stal sie standardem owczesnych czasow.
Roku panskiego 1908 rozpoczal produkcje P. Malloch wytwarzajac sznury marki „Kingfisher”. Sznury te byly juz numerowane od 1 do 7, i jak juz wspomnialem orientowano sie wtedy wg. srednicy. Nr.1 0.81 mm co odpowiada okolo AFTM # 3 natomiast Nr. 7 1.83 mm jest odpowiednikiem ca. AFTM #12 . Pierwsze piec klas przeznaczone byly dla pstragow i mialy dl. 30 yard, klasy od 4 do 7 z przeznaczeniem do polowu lososi dl. 40 yard.
Kingfisher produkowano jako DT jak tez WF.
Zaznaczyc nalezy, ze tak jak dzisiaj mamy problemy z doborem odpowiedniego sznura do wedki tak problemy te sa znane od czasow powstania wedkarstwa muchowego.
Jako kuriozum podam ze czasem, dobierano odwrotnie ; wedke do sznura.
Czytajac literature mozna stwierdzic ze kazdy producent w tamtych czasach posiadal swoja numeracje czego przykladem jest firma Hardy czy Farlow.
Przegladajac katalogi z tamtych czasow mozna zauwazyc, ze sznury byly posegregowane na srednice a o wadze jeszcze nie bylo mowy. Na fabrycznym opakowaniu sznura widnialo jaka wedke sie do niego poleca i tak wystepowaly okreslenia jak „fine”, medium”, „stout” czy „heavy”.
Za „Wielka Woda” sytuacja wygladala podobnie czyli totalny, „bigos”. Amerykanie klase sznura zaczeli od poczatku okreslac za pomoca liter A cienki do I gruby.
Trzy amerykanskie firmy produkowaly sznury jedwabne, dwie z nich znaja dzisiaj nawet poczatkujacy muszkarze sa to; Gudebrod rozpoczal produkcje w 1885 roku a Cortland w roku 1915.
Postarajmy sobie wyobrazic zamieszanie w srodowisku wedkarskim gdy zachcialo sie komus kupic sznur angielski w Ameryce i odwrotnie czego nie moge udowodnic (czy Anglicy w tamtych czasach kupowali amerykanskie sznury ? nie wiem !!) . Amerykanie angielskie napewno.
Wszyscy zainteresowani musieli miec serdecznie dosyc tego zamieszania gdyz NAACC /National Association of Angling and Casting Clubs) wprowadzila w Stanach jeden standard gdzie litery okreslaly klase (od litery I poprzez H, G, F, E, D, C, B, A, AA, AAA, AAAA, AAAAA az do AAAAAA). Od cienkiego nie lekkiego do najgrubszego. I jak do tej pory o ciezarze linki nikt nie wspomina. Mamy poczatek XX wieku.
Produkcja sznurow jedwabnych odbywa sie na specjalnych maszynach ktore w zaleznosci od potrzeby mozna tak nastawic, ze sznur moze byc lekko lub scislej pleciony, mozna uzyc duzo cienkich nici lub mniej grubszych co wplywa na charakterystyke danego sznura jest on miekki albo twardy porownywalny z drutem, tym drugim rzuca sie dalej.
Bardzo wazna sprawa jest odpowiednia impregnacja ktorej warstwy byly nakladane kilkakrotnie (do 10-ciu warstw) w celu pozatykania „dolkow” powstalych w trakcie plecenia sznura. Sznur musi posiadac b. gladka powierzchnie zewnetrzna.

Prawdziwy jedwab posiada ciezar wlasciwy 1.33g/cm³, glownym skladnikiem do impregnacji jest olej lniany 0.93g/cm³ ktorego w gotowym wyrobie jest ca. 40%. Impregnowany sznur ma ciezar wlasciwy ca. 1.17g/cm³ i jest troche ciezszy od wody 1.0g/cm³.
Nie nasmarowany lecz fabrycznie zaimpregnowany sznur jest typowa linka intermediate, a poprzez natluszczenie specjalnym srodkiem staje sie sznurem plywajacym.

I tak nasza wedrowka doszla do epoki nylonu ktory zostal wyprodukowany przez Dupont´a w poczatkach lat trzydziestych.
W roku rozpoczecia drugiej wojny swiatowej pojawil sie pierwszy plywajacy sznur.
Cortland jako pierwszy rozpoczal komercyjnie sprzedawac swa produkcje w 1953 roku. Byl to sznur PCV z plecionym nylonem w srodku.
Po wynalezieniu nylonu produkowano tez metoda plecienia sznury z tegoz materialu oraz z mieszaniny jedwabiu i nylonu.
W roku 1954 firma Scientific Anglers produkowala sznur o nazwie „AirCel” byl to sznur pleciony zatopiony w PCV ktore mialo wewnatrz mikroskopijne baloniki powietrzne.

Okreslenie ciezar w odniesieniu do sznurow pojawia sie w roku 1958 kiedy to Prezydent ICF Myron Gregory (International Casting Federation) proponuje przyjecie ciezaru jako standardu okreslajacego klase sznura. Oficjalnie standard ten zostaje przyjety w 1961 r.
Regula mowi, ze pierwsze 10 yard = 30 feet = 9,14 m musi posiadac odpowiednia wage. (to wiemy wszyscy)
Wprowadzenie tej reguly nie bylo wbrew pozorom takie latwe i trwalo do poczatku lat 70-tych. Posiadamy klasy od 0-15 przy czym klasy 0, 13, 14, 15 nie sa AFTM Standardem.

Powol, i nieuchronnie nastepowal zmierzch sznurow z jedwabiu ktore zastepowane byly przez plastik ! Wystapil taki odcinek czasu ze sznury jedwabne nie byly wogole produkowane.

Nie trwalo to jednak zbyt dlugo bo juz w roku 1978 Anglik Noel Buxton zaczal pracowac nad sznurami jedwabnymi nowej generacji.
W chwili obecnej jedwabny sznur przezywa swoj renesans, produkowany w kilku panstwach Europy w tym 2x albo 3x we Francji Mike Brooks, J.B. Thebault, we Wloszech – Terenzo Zandri, w Anglii.
Obecnie dostepne sa sznury we wszystkich klasach od 1-12. Jako ciekawostke podam ze zostal wyprodukowany w Anglii sznur kl. 0.5 na specjalne zamowienie z Japoni.
Sznury DT z przeznaczeniem do plowu lososi kl. 10, 12 maja dl. 40 yard.
Wszystkie obecnie produkowane sznury odpowiadaja AFTM zalozeniom.

Powrocmy na chwile do srednicy sznurow ktora przez tyle lat byla wyznacznikiem przeznaczenia sznura.
Wszystkie sznury z jedwabiu poza jednym wyjatkiem jakim jest Cortland – jedwab maja wyraznie mniejsza srednice 15-25 % w porownaniu do PCV sznurow tej samej klasy (wagowej) !
Jedwabny Cortland ma srednice jak konwencjonalne PCV sznury jest bardzo miekki, gladki i nie posiada „memory”. Die pierwsze cechy moga byc powodem powiekszonej srednicy w stosunku do „jedwabnej” konkurencji. Jest z pewnoscia luzniej spleciony a to jak juz wiemy powoduje przyjecie wiekszej ilosci impregnatu.

Powoli przejde do podsumowania zalet oraz wad sznurow jedwabnych.

Jak wyzej wspomnialem mniejsza srednica sznura jedwabnego w porownaniu do sznura PCV tego samego ciezaru (AFTM) (srednica lezy ca. 1-2 kl. nizej) sprawia, ze sznur trafia na mniejszy opor powietrza, oznacza to, ze mozna szybciej rzucac przy jednakowym nakladzie sily albo jednakowo szybko przy mniejszym nakladzie sily.
Zestaw wedka sznur reaguje subtelniej, szybciej. Opierajac sie na podstawie opracowania Dr. W. Schotta z roku 2005 sznur w niektorych momentach osiaga szybkosc ponad dzwiekowa tj. 340 m/s ! Ciezko jest to sobie wyobrazic, ale tak jest.

Mniejsza srednica to latwiejsze polozenie i odderwanie sznura z powierzchni czy tez z toni wody i tym samym zredukowanie pluskania.
Mniejsza srednica sznura to wiecej miejsca na nawijaku, mozna zastosowac mniejszy, albo przy polowie lososi nawinac wiecej backingu, co nie jest bez znaczenia dla kolegow wybierajacych sie nad Orkle !

Niezaprzeczalna zaleta jedwabiu jest to ze sznur wyciagniety z nawijaka czy to w lecie czy tez w zimie nie skreca sie. Nie posiada „memory” !

Zaciecie ryby na duza odleglosc nie stanowi problemu ze wzgl. na 25% mniejsza rozciagliwosc.

Priorytetowa zaleta jest to, ze sznur jedwabny moze byc stosowany jako plywajacy (gdy jest natluszczony) , nienatluszczony jest sznurem powoli tonacym !

Do wad mozemy zaliczyc relatywnie wysoka cene ale jak stare przyslowie mowi; kto tanio kupuje kupuje dwa razy !

Sznurem jedwabnym przy odpowiedniej jego konserwacji (powinno sie po skonczeniu lowienia nawinac na specjalne zwijadlo celem wysuszenia gdy nastepnego ranka zamiast muchowac musimy do pracy) i dbalosci o jego stan wedkuje sie 20 lat slownie: dwadziescia lat !!!

Panowie PCV nowej generacji kosztuje 85-100 € i na ile wystarcza sami wiemy. No comment.

Sznury jedwabne jak i klejone wedki to sa calkowicie inne wyroby niz z przed lat, zachowuja jednak styl i wlasciwosci dawnego sprzetu, stanowia moim zdaniem poziom wedkarskiej/muszkarskiej kultury ktorej sa wyznacznikiem.

Jeszcze jedna uwaga co do odpowiedniego doboru zestawu jakim jest wedka, sznur i nawijak.
Jezeli ktos z czytajacych zdecydowalby sie na zakup sprzetu w postaci klejonki i sznura jedwabnego to prosze uwaznie przeczytac ponizszy tekst.

Sprzetem tym trzeba nauczyc sie operowac, to calkiem inne przezycia, inny „timing” inne emocje holu !
Sprzet ten jest w stanie wykonac kazdy specjalny rzut jezeli poprowadzi go wprawna reka.
Nie mam w zamiarze wywolywanie dyskusji, ale szybka weglowka to mozna tylko daleko rzucac, zaznaczam to moje osobiste zdanie.
Ten z muszkarzy ktory przewaznie muchuje na malych rzeczkach i wyrzuca ok. 10 m sznura a czasami duzo mniej powinien wybrac swiadomie ciezszy sznur. Natomiast Kolega lowiacy na duzych rzekach czy jeziorach powinien wybrac sznur lzejszy, ma on ciagle ok. 20 m sznura w powietrzu.

Kto doczytal do konca, moje uznanie !

-zycze napietego (jedwabnego) sznura-

tonkin

10.09.2007

Mistrz
Rozwadowski

PostNapisane: 14 wrz 2009, o 06:00 

no,wprawdzie to dobry artykuł.przypomina wiele!!!!!!!w latach 50 łowiłem na bambus i plecionkę z dratwy szewskiej smarowałem smołą aby nie toneła ,pozniej kupiłem klejonkęi dostałem plecionkę i to była frajda .Z bracmi jezdziliśmy na nocne połowy pod wieczor mogłem jechac do domu tyle kleni miałem złowionych ,wypuszczałem je do wody z powrotem,to były piękne chwile!!!!!mineły teraz mam wszystko klejonki.wędziska węglowe,linki itd........ale ryb coraz mniej,były chwile nad wodą siadałem na urwanym brzegu i obserwowałem wodę ,woda żyła tysiące swinek lustrowało się w wodzie,liczne spławy cert,brzan,piękne nie zapomniane chwile.Dzisiaj jazgot muzyki,krzyki ,brak uszanowania przyrody.........makabra truciciele anonimowi wybijają narybek po prostu dziejąsie rzeczy złe.!!!!!!!!!!!!!!!!!emil=kres

Strefa czasowa: UTC + 1